510 210 802
505 451 359
POWRÓT
Aktualności

Kostka granitowa - jak dbać o powierzchnię?

Kostka granitowa to stosunkowo trwały sposób na zagospodarowanie podjazdu czy ogrodowych alejek. Jest odporna na ścieranie i długo zachowuje walory estetyczne. Niestety, pomimo starań, kostka granitowa często ulega zabrudzeniom. Kurz czy błoto nie stwarzają wielkiego problemu, jednak kłopoty pojawiają się wówczas, gdy zabrudzimy kostkę tłuszczem, olejem, cementem lub farbą. Jak skutecznie czyścić kostkę granitową, by wyglądała schludnie, a równocześnie nie straciła pierwotnej estetyki? Podpowiadamy, jak dbać o kostkę granitową.

Urządzenie ciśnieniowe - antidotum na zabrudzenia kostki granitowej

Usuwanie podstawowych zabrudzeń z kostki granitowej nie należy do najtrudniejszych, podobnie jak w przypadku tradycyjnej kostki brukowej. Do czyszczenia nawierzchni świetnie sprawdzi się urządzenie ciśnieniowe. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprzęt, posiadający niezależne zasilanie. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią moc, ciśnienie oraz spadek wody. Podczas mycia kostki granitowej pamiętaj o odpowiednim kącie padania strumienia. Dzięki temu unikniesz wypłukiwania piasku spomiędzy kostki. Jeśli mimo wszystko zauważasz ubytki piasku, należy niezwłocznie je uzupełnić. Niedostateczna ilość piasku w szczelinach może wpływać na stabilność powierzchni.

Mchy, porosty i olej silnikowy - zaawansowane czyszczenie kostki granitowej

Kostka granitowa, odporna na ścieranie, wilgoć i promieniowanie UV nie wymaga tak częstego czyszczenia, jak inne nawierzchnie. Niestety, podobnie jak tradycyjna kostka, granitowa również narażona jest na wszelkiego rodzaju mchy, trawy i porosty. Zazwyczaj można usunąć je ręcznie lub przy pomocy urządzenia ciśnieniowego. Jeśli jednak problem dotyczy dużej powierzchni i jest bardziej skomplikowany, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, służące do usuwania roślinności z kostki granitowej. Nieco inną taktykę należy przyjąć w przypadku plam oleistych. Bez względu na, to czy na naszej kostce pojawi się plama wskutek nieuważnego grillowania, czy też będzie to olej silnikowy - do jej usunięcia nie wolno używać urządzenia ciśnieniowego. Może to bowiem powiększyć plamę, sprawić, że stanie się ona bardziej widoczna. Zabrudzenia oleiste wymagają użycia środków chemicznych, które wnikają w strukturę kostki. W przypadku problemów z usunięciem plam warto poprosić o pomoc specjalistów. Do usunięcia oleistych plam można też użyć piasku, który wchłonie tłuszcz, a następnie umyć kostkę z detergentem - dobrze sprawdzi się nawet płyn do mycia naczyń. Sposób ten sprawdzi się jednak jedynie w przypadku świeżych plam.

Impregnacja kostki granitowej

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że kamienna kostka granitowa jest o wiele bardziej odporna na zużycie czy działanie czynników atmosferycznych. Mimo to nie jest ona niezniszczalna. Aby dłużej cieszyć się urokiem kostki granitowej, warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu należy użyć odpowiedniego impregnatu, dobranego do rodzaju oraz sposobu użytkowania kostki. Produkt można aplikować za pomocą wałka, pędzla lub rozpylić natryskowo. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nasza nawierzchnia została odpowiednio zabezpieczona, warto poprosić o pomoc specjalistów. Należy również pamiętać, że zaimpregnowana kostka granitowa może nieco zmienić swój kolor - stanie się nieco ciemniejsza.